افزایش شدید تقاضا برای بیت کوین در آرژانتین و برزیل در پی کاهش ارزش پول

افزایش شدید تقاضا برای بیت کوین در آرژانتین و برزیل در پی کاهش ارزش پول

به گزارش دیکریپت، هرچند شماری از معامله‌گران، رویای استراتژی‌های وام‌دهی تکامل‌یافته و پروتکل‌های نظارتی پیچیده در حوزه دیفای را در سر می‌پرورانند، اما در برخی از نقاط جهان، بسیاری هنوز چشم امید به بیت کوین دوخته‌اند تا بتوانند با توسل با قابلیت سانسورناپذیری آن از دارایی‌های خود دربرابر تورم محافظت کنند.

مطابق با گزارشی تحلیلی که از سوی موسسه آرکین ریسریچ (Arcane Research) منتشر شده، طی دو ماه اخیر، بهای بیت کوین در کشورهای آرژانتین، برزیل و ترکیه به‌ترتیب رشدی ۱۶۹، ۲۰ و ۵ درصدی را برحسب پول ملی این کشورها تجربه کرده است.

بااین‌حال، این آمار، بیش از آنکه نمایانگر علاقه روزافزون ساکنان این کشورها به بیت کوین باشد، نشان‌دهنده وخامت اوضاع اقتصادی این کشورها است. به‌ویژه در مورد برزیل و آرژانتین، می‌توان گفت که افزایش چشم‌گیر حجم معاملات ارزهای دیجیتال در این کشورها می‌تواند حاکی از آن باشد که معامله‌گران از بیت کوین به‌عنوان ابزاری برای پوشش ریسک معاملات خود در برابر دیگر دارایی‌ها استفاده می‌کنند.

گفتنی است برزیل و آرژانتین، مدت‌ها پیش از همه‌گیری ویروس کرونا با بحران‌های پیاپی مالی دست به گریبان بوده‌اند و اکنون با شرایط بغرنج‌تری روبه‌رو هستند.

هرچند پیش‌تر رئیس جمهور برزیل با دست‌کم گرفتن ویروس کرونا آن را تنها یک آنفولانزای زودگذر خوانده بود، اما شرایط آشفته مالی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ باعث شد تا ارزش رئال (واحد پول ملی برزیل) در برابر دلار آمریکا بیش از یک‌سوم کاهش یابد. نرخ بهره سالانه نیز در این کشور با سقوطی تاریخی به ۲ درصد رسید و باعث شد سیل نقدینگی شهروندان برزیل از دارایی‌های با درآمد ثابت به سوی سهام، طلا و حتی ارزهای دیجیتال سرازیر شود.

افزایش شدید تقاضا برای بیت کوین در آرژانتین و برزیل در پی کاهش ارزش پول

حجم معاملات بیت کوین طی سال ۲۰۲۰ در برزیل. منبع: Useful Tulips

داده‌های منتشرشده از سوی وب‌سایت یوزفول تولیپس (Useful Tulips) نیز نشان می‌دهد که طی هفته گذشته، حجم معاملات بیت کوین در برزیل با برجای گذاشتن رکوردی تاریخی به ۷۰۰,۰۰۰ دلار رسیده است.

آمار این وب‌سایت نشان می‌دهد که در آرژانتین نیز شرایط مشابهی حاکم است و حجم هفتگی معاملات بیت کوین در این کشور از آستانه یک میلیون دلار عبور کرده است.

افزایش شدید تقاضا برای بیت کوین در آرژانتین و برزیل در پی کاهش ارزش پول

گفتنی است آرژانتین درحال‌حاضر، یکی از حادترین بحران‌های اقتصادی تاریخ خود را تجربه می‌کند.

علاوه‌بر دولت‌های چپ‌گرای دودمان کیرشنر (Kirchner)، دولت‌های دست راستی از جمله کارلوس سائول مِنِم و مائوریسیو ماکری نیز نتوانسته‌اند اقتصاد آرژانتین را احیا کنند. آلبرتو فرناندرز، رئیس جمهور وقت این کشور نیز، میراث‌دار اقتصاد ویرانه‌ای است که ماکری، رئیس جمهور پیشین آرژانتین برای او بر جای گذاشته است. اقتصادی که پس از ونزوئلا، مهر دومین اقتصاد تیره‌روز جهان را بر پیشانی دارد.

در کنار این شرایط وخیم، با ممانعت نهادهای قانونی از دسترسی به ارزهای خارجی مثل دلار و یورو، به‌نظر می‌رسد بسیاری از آرژانتینی‌ها به بیت کوین روی آورده‌اند تا بتوانند از از آسیب تورم در امان بمانند.