درآمد ماینرهای اتریوم ۶۰٪ افزایش یافته است

درآمد ماینرهای اتریوم ۶۰٪ افزایش یافته است

به گزارش کوین دسک، در این یک ماه، میزان افزایش سود روزانه حاصل از استخراج اتریوم از جهش ۴۰ درصدی قیمت اتر نیز پیشی گرفته است.

هزینه‌‌های تراکنش شبکه در کنار رشد نسبتا کُند رقابت از سوی سایر ماینرها از جمله عوامل سودآوری استخراج اتریوم هستند.

داده‌های اسپارک‌پول نشان می‌دهند که در ۲۷ ژوئن (۷ تیر)، درآمد روزانه ماینرهای اتریوم حدود ۱.۸۵ دلار به‌ازای هر ۱۰۰ مگاهش بر ثانیه بوده است. طی یک ماه گذشته، خصوصا دو هفته اخیر، این عدد ۶۰ درصد رشد داشته و در ۲۵ ژوییه (۴ مرداد)، به ۳.۲۷ دلار رسیده است. البته، از آن زمان تاکنون عدد یادشده، افت داشته و به حدود ۳ دلار تنزل پیدا کرده است.

درآمد ماینرهای اتریوم ۶۰٪ افزایش یافته است

درآمد روزانه ماینر به‌ازای هر ۱۰۰ مگاهش‌برثانیه

در همین زمان، رشد قیمت اتر حدود ۳۸ درصد بوده و از ۲۲۹ دلار در ۲۷ ژوئن (۷ تیر) به ۳۲۷ دلار در زمان نگارش این گزارش رسیده است.

علاوه‌براین، با افزایش فعالیت‌های شبکه اتریوم به علت محبوبیت روزافزون اپلیکیشن‌های امور مالی غیرمتمرکز (دیفای)، هزینه تراکنش شبکه که بخشی از درآمد روزانه ماینرها را تشکیل می‌دهد، رکورد دو سال اخیر را شکسته است.

بااین‌حال، طبق داده‌های اتراسکن (Etherscan)، مرورگر بلاک چین اتریوم، کل قدرت محاسباتی دومین شبکه بزرگ بلاک چین در جهان از نظر ارزش بازار، ثابت باقی مانده و حدود ۱۹۰ پتاهش بر ثانیه است.

بر اساس داده‌های بیت‌اینفوچارتس (Bitinfocharts)، طی سه ماهه اول سال جاری میلادی (زمستان ۹۸)، سود روزانه ماینرهای اتریوم، پایین‌تر از ۲ دلار به‌ازای هر ۱۰۰ مگاهش بر ثانیه بود و پس از سقوط سنگین بازار ارزهای دیجیتال در ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) به ۱ دلار در هر ۱۰۰ مگاهش بر ثانیه کاهش یافت. با‌این‌حال، چهار ماه پس از این سقوط، اکنون درآمد روزانه استخراج اتریوم، سه‌برابر شده است.

در حال حاضر و با قیمت فعلی اتریوم و سختی استخراج شبکه، برخی از تجهیزات پیشرفته استخراج اتریوم، مانند دستگاه ای۱۰ پرو (A10 Pro) تولید شرکت اینوسیلیکون (InnoSilicon) با قدرت محاسباتی ۴۸۵ مگاهش بر ثانیه می‌تواند ۱۲.۹۲ دلار سود در هر روز نصیب ماینر کند.

طبق بررسی استخر استخراج اف‌تو‌پول (F2Pool) در مورد سودآوری استخراج، با فرض هزینه ۰.۰۳ دلاری به ازای هر کیلووات‌ساعت انرژی، ماینر با استفاده از یک دستگاه ای۱۰ پرو می‌تواند روزانه ۱۲ دلار، درآمد کسب کند.

چنین سودی حدودا دوبرابر سود کسب‌شده از بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین است. البته طی چند روز گذشته، قیمت بیت کوین توانست برای اولین بار از اوایل ژوئن (خرداد) تاکنون، از آستانه ۱۱,۰۰۰ دلاری عبور کند. پیش از این جهش ناگهانی، بیت کوین چندین هفته در حال نوسان در محدوده ۹,۰۰۰ تا ۹,۵۰۰ دلار بود.

بااین‌همه، سختی استخراج بیت کوین هنوز در بالاترین حد خود قرار دارد. به همین علت، درآمد روزانه ماینرها از پربازده‌ترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین از جمله ++WhatsMiner M30S از شرکت میکروبی‌تی (MicroBT) و انت‌ماینر اس۱۹ پرو (AntMiner S19 Pro) از شرکت بیت مین (Bitmain) تنها ۹ دلار است.

با استناد به داده‌های استخر استخراج پول‌این (PoolIn) و با توجه به قیمت فعلی بیت کوین و سختی استخراج شبکه، با احتساب هزینه برق ۰.۰۳ دلار در هر کیلووات‌ساعت، یک ماینر می‌تواند حدود ۶.۵۰ دلار در روز درآمد داشته باشد. هزینه برق صنعتی برای استخراج ارزهای دیجیتال هم بین ۰.۰۳ تا ۰.۰۶ دلار در هر کیلووات‌ساعت متغیر است.