رشد شدید کارمزدهای اتریوم؛ شبکه شلوغ‌تر از همیشه

رشد شدید کارمزدهای اتریوم؛ شبکه شلوغ‌تر از همیشه

میزان کارمزدهای شبکه اتریوم به بیشترین میزان خود رسیده است. به‌عقیده بسیاری، این افزایش در میزان کارمزدها به افزایش کاربران این شبکه برمی‌گردد.

به گزارش کوین تلگراف، میانگین کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم به بیشترین میزان در دو سال اخیر رسیده است. در سه ماه گذشته، این دومین بار است که میانگین کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم از میانگین کارمزد شبکه بیت کوین پیشی می‌گیرد.

مکس برونستین (Max Bronstein)، محقق کوین بیس، به تازگی نموداری را در توییتر به اشتراک گذاشته است که نشان می‌دهد بخش زیادی از افزایش اخیرِ کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم، به افزایش فعالیت‌ها در ارتباط با استیبل کوین‌ها در این شبکه باز می‌گردد.

رشد شدید کارمزدهای اتریوم؛ شبکه شلوغ‌تر از همیشه

مقایسه کارمزدها در شبکه بیت کوین و اتریوم

گزارش‌های پیشین نشان داده است که کاربران تتر در شبکه اتریوم، بیشترین سهم از کارمزدهای پرداخت‌شده را بر عهده دارند. گزارش اتر گس استیشن (ETH Gas Station) نشان می‌دهد که در ماه گذشته چیزی در حدود ۲.۶ میلیون دلار کارمزد توسط این کاربران پرداخت شده است. می‌توان گفت که فعالیت‌های مرتبط با استیبل کوین‌ها در شبکه این ارز دیجیتال، دلیل اصلی افزایش میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریوم است، اما باید به یاد داشت که این تنها عامل این افزایش نیست.

داده‌های دیگر اتر گس استیشن نشان می‌دهد که پس از کاربران تتر، نرم‌افزارهای مدیریت مالی غیرمتمرکز نظیر یونی سواپ (Uniswap) و کایبر نتورک (Kyber Network)، سهم زیادی از کارمزدهای شبکه اتریوم دارند. می‌توان نتیجه گرفت که در هنگام بررسی دلایل افزایش نرخ کارمزدها، این نرم‌افزارها نیز به‌عنوان عاملی مهم به شمار می‌آیند.

در ماه مه (خرداد)، کارمزد تراکنش‌های شبکه اتر به بیشترین میزان خود رسید و این در حالی بود که تعداد تراکنش‌ها رکوردی تازه را ثبت نکرد؛ به عبارت دیگر، این داده‌ها نشان می‌دهد که فعالیت‌های فعلی تنها به تراکنش‌های معمول و ساده مثل انتقال تتر مربوط نیست و از قراردادهای هوشمند پیچیده ناشی می‌شود.

نکته جالب اینجاست که تعداد تراکنش‌های روزانه اتریوم فاصله بسیاری با رقم اوج خود دارد. تعداد تراکنش‌های روزانه شبکه اتریوم در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) بالغ بر ۱,۲۴۹,۸۹۰ عدد بود. از سوی دیگر، معیارهای دیگر نشان می‌دهد که علاقه یا حداقل، گرایش به ارز دیجیتال اتر بیشتر شده است.

رشد شدید کارمزدهای اتریوم؛ شبکه شلوغ‌تر از همیشه

با نگاهی به نمودار بالا می‌توان فهمید که تعداد اترهایی که طی ۳ تا ۵ سال اخیر بین حساب‌های مختلف، جابه‌جا شده‌اند، در بیشترین رقم خود قرار دارد.

داده‌های بازارهای مشتقه اتر را نیز می‌توان به‌عنوان عاملی دیگر در ارتباط با افزایش کارمزدها در نظر گرفت؛ چرا که قراردادهای اختیار باز اتر با افزایشی چشمگیر همراه بوده است. قراردادهای باز دریبیت (Deribit) در دو ماه گذشته با افزایشی ۳۱۵ درصدی به ۵۱۸ میلیون دلار و رقمی بیش از قراردادهای باز بیت کوین (موقتا) رسیده است.

در عین حال که افزایش توجهات و فعالیت‌ها بر روی شبکه اتریوم خبری مثبت برای قیمت اتر تلقی می‌شود، اما نکات منفی‌ای را نیز با خود به همراه دارد. درست است که این مسئله نشان از افزایش تعاملات اتر و نرم‌افزارهای غیرمتمرکزی که بر روی شبکه اتریوم اجرا می‌شوند دارد، اما از نقطه‌نظر فنی نیز مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

گفته می‌شود که اتریوم ۲.۰ تابستان امسال راه‌اندازی خواهد شد و پس از راه‌اندازی آن، دیگر خبری از مشکلات مقیاس‌پذیری شبکه فعلی نخواهد بود. این در حالی است که یک سال طول می‌کشد تا به‌طور کامل مهاجرت به شبکه جدید به پایان برسد و کاربران بتوانند از قابلیت‌هایی نظیر استیکینگ و شاردینگ بهره‌مند شوند.

جوزف تودارو (Joseph Todaro)، از مدیران ارشد بلاک تاون کپیتال (Bloacktown Capital)، در توییت اخیر خود عنوان می‌کند که مشکلات مقیاس‌پذیری که در شبکه فعلی اتریوم وجود دارد می‌تواند سبب شود که کاربران به دیگر پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند روی بیاورند که مقیاس‌پذیری بهتری دارند و تعداد کاربران آنها کمتر است.

اگر جریان سرمایه‌ها به‌سمت برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم ادامه داشته باشد، فشارها مبنی بر نیاز به یک راه‌کار آسان و تأثیرگذار برای حل مشکلات نیز بیشتر می‌شود. راه‌کارهایی نظیر افزایش حد مجاز مجموع کارمزد هر بلاک، ممکن است باعث کاهش ازدحام شبکه شود. اما چنین راه‌کاری تنها مهلت حل چالش را بیشتر می‌کند. از طرف دیگر، مشکلات و چالش‌های دیگری نیز از دل این راه‌کار بیرون خواهد آمد. افزایش سایز بلاک چین را می‌توان یکی از آنها دانست.

رشد شدید کارمزدهای اتریوم؛ شبکه شلوغ‌تر از همیشه

میانگین کارمزد روزانه تراکنش‌های اتر

می‌توان گفت که افزایش کاربران اتریوم، پاشنه آشیل این شبکه باشد. بسیاری از حامیان اتریوم نیز به نسخه دوم این شبکه، به چشم راه‌کاری نگاه می‌کنند که تمام این مشکلات را حل می‌کند.

در حال حاضر نیز راه‌حل‌های لایه دوم نظیر ماتیک (Matic)، اسکیل لبز (Skale Labs) یا پلاسما، به‌دنبال حل مشکلات موجود هستند. تنها باید منتظر ماند و دید که عملکرد اتریوم ۲.۰ در رفع مشکلات موجود چگونه خواهد بود.