قطر خرید و فروش ارزهای دیجیتال را ممنوع کرد

قطر خرید و فروش ارزهای دیجیتال را ممنوع کرد

مقامات مالی قطر تمام خدمات مربوط به دارایی‌های دیجیتال (رمزنگاری شده) را در این کشور مسدود کردند.

مرکز قانون‌گذاری خدمات مالی قطر (QFC Regulatory Authority) در بیانیه‌ای اعلام کرد که «هیچ خدماتی در حوزه دارایی‌های مجازی توسط مرجع مالی قطر یا از طریق این مرجع ارائه نخواهد شد». این مقام مالی در بخش دیگری از بیانیه افزود که این ممنوعیت شامل هر ابزاری می‌شود که به عنوان پول عمل نماید و بتوان آن را به صورت دیجیتال مبادله یا معامله کرد یا از آن برای اهداف پرداخت یا سرمایه‌گذاری استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری اینترنشنال اینوستور، خدمات حوزه دارایی‌های مجازی شامل معاملات و تبادلات ارزهای رایج با ارزهای دیجیتال یا دیگر از اشکال دارایی‌های مجازی می‌شود. انتقال این دارایی‌ها، نگه‌داری یا مدیریت بر آنها یا ارائه ابزارهایی برای کنترل دارایی‌های مجازی و همچنین همکاری در فراهم کردن خدمات مرتبط با عرضه، فروش و ارائه دارایی‌های مجازی نیز تحت عنوان خدمات حوزه دارایی‌های مجازی قرار می‌گیرد.

این در حالی است که اوراق بهادار دیجیتالی یا دیگر ابزارهای مالی که توسط بانک مرکزی و مقامات نظارت بر بازار قطر یا مراجع مالی دیگر این کشور تایید شده باشند، تحت تاثیر این قانون جدید قرار نمی‌گیرند.

فعالیت شرکت‌های زیادی در حوزه ارزهای دیجیتال در سرتاسر دنیا نیز به واسطه قوانین مبارزه با پول‌شویی متوقف شده است.

از جمله این شرکت‌ها می‌توان به سیمپل کوین (Simple Coin)، یک استخر استخراج هلندی که در حوزه ماینینگ فعالیت می‌کند و چاپ کوین (Chopcoin)، یک پلتفرم بازی‌های رایانه‌ای مبتنی بر بیت کوین اشاره کرد.

این شرکت‌‌ها پس از انتشار دستورالعمل پنجم مبارزه با پول‌شویی از سمت FATF فعالیت‌شان را متوقف کردند.

دستورالعمل FATF از چهار روز دیگر (دهم ژانویه) اجرایی خواهد شد.

بر طبق دستورالعمل پنجم، تمام پلتفرم‌های ارز دیجیتال و کیف پول‌ها ملزم به احراز هویت مشتریان خود هستند. سیمپل کوین در بیانیه‌ای می‌نویسد:

تحت دستور‌العمل پنجم، ملزومات شناخت مشتری (KYC) و ضد پول‌شویی بسیاری از سیمپل کوین درخواست شده است. علت این است که ما به عنوان یک ارائه دهنده خدمات امانتداری دارایی‌ها در نظر گرفته می‌شویم؛ مسئله‌ای که گریبان بسیاری از فعالیت‌های حوزه ارزهای دیجیتال را خواهد گرفت. وقتی پای قانون در میان باشد، مجبور خواهیم شد تا از شما مشتریان بخواهیم، به منظور مبارزه با پول‌شویی، احراز هویت کنید. مدتی است که به دنبال راهکاری برای حل این مشکل می‌گردیم، اما به نظر می‌رسد راه حلی باقی نمانده است. به قدرت ارزهای دیجیتال و توانایی بالقوه آنها ایمان داریم. استخراج باید برای هر کسی که حریم شخصی کاربران‌مان را به خطر نمی‌اندازد در دسترس باشد. باید منتظر ماند و دید که تاثیرات این اقدامات بر استخرهای استخراج چیست.

هر دو شرکت، با ارائه فرصتی چند هفته‌ای به کاربرانش امکان برداشت مبالغ را دادند.

برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله آلمان، ایتالیا و هنلد، دستورالعمل پنجم را اجرایی خواهند کرد و این در حالی است که برخی نسبت به اجرای آن مقاوت می‌کنند. بریتانیا متعهد شده است که علی‌رغم برنامه‌های برگزیت (خروج از اتحادیه اروپا)، این دستورالعمل را اجرا نماید.