آیا نوسان قیمت دلار در کانال ۱۳ هزار تومان ادامه خواهد داشت؟

آیا نوسان قیمت دلار در کانال ۱۳ هزار تومان ادامه خواهد داشت؟

قیمت دلار هفته اخیر را با نرخ رسمی ۱۳,۱۰۰ تومان آغاز کرده و با ۱۳,۰۰۰ تومان به پایان رساند. نوسان دلار هفته گذشته در محدوده ۱۲,۹۵۰ تا ۱۳,۱۰۰ تومان ادامه داشت و بازار ارز یکی از هفته‌های کم‌نوسان چند ماه گذشته خود را سپری کرد. این در حالی بود که قیمت دلار در بازار آزاد با اختلاف ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومانی نسبت به نرخ رسمی معامله شد و تا ۱۳,۵۶۰ تومان نیز پیش رفت.

تحلیلگران بازار نظرات مختلفی نسبت به کاهش قیمت دلار در ماه بهمن ارائه داده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به تخلیه فشار روانی ایجاد شده در بازار و کاهش درخواست در برابر افزایش عرضه اشاره کرد. با این حال نظر گروه اول به واقعیت نزدیک‌تر بوده و بانک مرکزی در زمان کاهش نرخ ارز با تغییر نقش خود از عرضه‌کننده به خریدار به دنبال کنترل نرخ ارز است.

با این حال فشار ناشی از نرخ ارز در بازار آزاد و اختلاف ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومانی با نرخ رسمی، بانک مرکزی را واداشت تا قیمت دلار را دوباره به کانال ۱۳ هزار تومان برگرداند. گفته‌های عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد که این نهاد پولی در گام نخست به دنبال تثبیت قیمت و نه کاهش آن به کانال‌های قیمتی پایین‌تر است.

پیش از این نیز عده‌ای از تحلیلگران علت افزایش قیمت دلار را در ماه‌های آذر و دی به سبب سال نوی میلادی عنوان کرده و از انتظار برای کاهش قیمت ارز پس از عبور از این دوران خبر داده بودند. در حال حاضر اولین مقاومتی که نرخ رسمی دلار با آن مواجه است، قیمت ۱۳,۲۰۰ تومان است که در صورت شکسته شدن آن انتظار افزایش تا ۱۳,۵۰۰ تومان می‌رود.‌