سهم بیت کوین از ماینینگ ارزهای دیجیتال: بیش ۸۰ درصد!

سهم بیت کوین از ماینینگ ارزهای دیجیتال: بیش ۸۰ درصد!

یاسین الماندیرا (Yassine Elmandjra)، یکی از تحلیل‌گرانِ شرکت آرک اینوست (ARK Invest)، به تازگی اعلام کرده است که بخش عمده‌ای از پاداش‌های شبکه‌های مبتنی بر اثبات انجام کار یا همان ماینینگ، متعلق به بیت کوین است.

به گزارش کوین‌دسک، ماینرهای بیت کوین در روز ۹ ژانویه، چیزی در حدود ۱۵ میلیون دلار بیت کوین به عنوان پاداش دریافت کردند. این در حالی است که مجموع پاداش‌ها در شبکه‌های مطرح مبتنی بر اثبات انجام کار، مانند اتریوم، زی‌کش، لایت کوین، اتریوم کلاسیک، بیت کوین کش و بیت کوین اس وی، تنها کمی بیشتر از ۱۸ میلیون دلار برآورد شده است. یعنی پاداش استخراج بیت کوین به تنهایی تقریبا به اندازه‌ی مجموع شبکه‌های ماینینگ است.

از همین رو می‌توان گفت که ماینرهای بیت کوین، چیزی در حدود ۸۳ درصد از تمام پاداش‌های استخراج در شبکه‌های بلاک چینی مبتنی بر اثبات انجام کار را دریافت می‌کنند.

از اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی، درآمد کسب شده از استخراج بیت کوین ۲۵۰ درصد رشد داشته است. از طرف دیگر اتریوم به عنوان ارز دیجیتال شماره دو بازار، از این حیث با کاهش چشمگیری مواجه بوده است.

اثبات انجام کار، الگوریتم اجماعی است که در آن ماینرها با حل کردن مسائل ریاضی پیچیده، پاداش دریافت می‌کنند. در طرف دیگر الگوریتم اجماع اثبات سهام وجود دارد که در آن اعتبارسنج‌های شبکه با در اختیار گذاشتن دارایی‌های خود به شبکه، سود دریافت می‌کنند.

به گفته مونیب علی (Muneeb Ali)، مدیرعامل بلاک استک (Blockstack) این حقیقت که ماینرهای بیت کوین به نسبت دیگر رقبا، درآمد بالاتری دارند، مسئله‌ای که چندان تعجب برانگیز نیست؛ چراکه بیت کوین بزرگترین و قوی‌ترین ارز دیجیتال مبتنی بر اثبات انجام کار بوده و بیشترین اثر شبکه‌ای را دارد. به گفته وی، شبکه بیت کوین طولانی‌ترین زنجیره سوابق تراکنش را از آن خود کرده است.

در تعریف اثر شبکه‌ای باید گفت که هر چه پذیرش و استفاده از یک ایده یا سیستم بیشتر باشد، ارزشش نیز بیشتر می‌شود. تاثیری که به صورت نمایی (و نه خطی) افزایش می‌یابد.

تریس میر (Trace Mayer)، از متخصصین بیت کوین در سال ۲۰۱۶ ضمن اشاره به ذخیره ارزش بیت کوین و امنیت آن، اذعان کرد که اثر شبکه‌ای آن نیز به سرعت بیشتر می‌شود.

مونیب علی درباره‌ی بیت کوین می‌گوید:

این ارز دیجیتال تقریبا ارزش خود به عنوان یک «ذخیره ازرش» را اثبات و جایگاه خود به عنوان قوی‌ترین ارز [دیجیتال] را تحکیم کرده است.

هش ریت یا نرخ هش شبکه بیت کوین را می‌توان عاملی در تعیین میزان امنیت آن دانست. هش ریت این شبکه طی سال‌های گذشته به شدت افزایش یافته است و همین مسئله سبب شده تا بلاک چین بیت کوین به سیستمی بسیار امن و قابل اتکا بدل شود که خود به اثر شبکه‌ای آن کمک کرده است. در حال حاضر هش ریت شبکه بیت کوین نزدیک به ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تراهش بر ثانیه است.

مونیب علی معتقد است که تغییر الگوریتم اجماع اتریوم از اثبات انجام کار به اثبات سهام می‌تواند باعث افزایش بیش از پیش در سهم استخراج بیت کوین به نسبت ارزهای دیجیتال دیگر شود.

طبق شایعات، انتقال کامل از اثبات انجام کار به اثبات سهام در شبکه اتریوم، تا سال ۲۰۲۰ به پایان خواهد رسید. استیو تیسو (Steve Tsou)، مدیرعامل آرآر ماین (RRMine)، در مصاحبه‌ای با کوین دست گفت:

شبکه اتریوم ۲.۰ بهتر از نسخه قبلی خواهد بود و می‌تواند ارزش واقعی خود [در این صنعت] را نشان دهد.

هاوینگ یا نصف شدن پاداش شبکه بیت کوین، عامل دیگری است که می‌تواند بر درآمد ماینرها تاثیرگذار باشد. در حال حاضر استخراج هر بلاک در شبکه بیت کوین پاداشی ۱۲.۵ بیت کوینی را برای ماینر به همراه دارد. ماه می (خرداد) این رقم به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش خواهد یافت. پس از هاوینگ، هزینه ماینینگ دو برابر خواهد شد و این مسئله می‌تواند ماینرهای خردتر را از دور خارج کند. در نهایت با خارج شدن این ماینرها از دور، عرضه و تقاضا نیز دستخوش تغییراتی خواهد شد.

تیسو معتقد است که کاهش عرضه می‌تواند باعث افزایش قیمت بیت کوین شود و آن را تا جایی که ماینینگ سودده باشد بالا ببرد. این مسئله همچنین بر سهم بیت کوین از بازار ماینینگ نیز تاثیرگذار خواهد بود. در صورت سودده بودن ماینینگ بیت کوین، ماینرهای زنجیره‌های دیگر نیز به سمت زنجیره بیت کوین خواهند آمد. او در ادامه می‌افزاید:

مهمترین مسئله کنترل ماینرها بر هزینه‌هاست. این کنترل تمام آن چیزی است که یک ماینر می‌تواند از ماینینگ سود بدست آورد.

با این حال در صورت کاهش قیمتِ شدید، کنترل کردن هزینه به امری مشکل و چالش برانگیز بدل خواهد شد و در نهایت به خروج ماینرها و کاهش سهم بیت کوین از استخراج در حوزه شبکه‌های مبتنی بر اثبات انجام کار ختم می‌شود.